Kızıltepe'de bulunan internet kafeler Belediye tarafından EBA Destek Noktalarına dönüştürülmesi....

BASINA VE KAMUOYUNA 

Kovid-19 salgını dünya çapında hızla yayılmaya devam ederken sağlık, eğitim ve çalışma yaşamı başta olmak üzere toplumsal yaşamın bütün alanlarını olumsuz etkilemeye devam etmektedir. 150’yi aşkın ülkede okul öncesinden yükseköğretime kadar tüm kademelerde eğitim kurumları hızla kapatılmış ve eğitim öğretime ara verilmiştir. 2020’nin ilk yarısı itibariyle dünya çapında bütün eğitim kademelerinde bir milyarın üzerinde öğrenci, geleneksel yüz yüze eğitim ortamlarından uzaklaşmıştır. Türkiye’de ise eğitim öğretime ara verilmesinden 18 milyonu aşkın öğrenci, 1 milyonu aşkın eğitim emekçisi etkilenmiştir. 
Salgın koşullarında eğitim hizmetinin yegâne üreticisi, velilerle iş birliği içinde çalışan eğitim emekçileridir. Uzaktan eğitim süreci, eğitim ve bilim emekçilerinin toplumsal emeği ile sürdürülmektedir. Eğitim ve bilim emekçileri evlerini okullaştırmış, bilgisayar, internet erişimi, öğretim materyalleri gibi üretim girdilerini kendileri sağlamış veya satın almıştır. Yasalarla tanımlanmış sekiz saatlik çalışma süreci öğrencileri ve velileri desteklemek üzere daha uzun saatlere uzamıştır. Okul çağında çocukları olan eğitim ve bilim emekçileri evde “sessiz bir yer bulmak” da dâhil, ciddi bir özveri içinde çalışmalarını sürdürmektedir. Bu çabalara karşın, eğitim ve bilim emekçilerinin yoğun ev içi emeği, eğitim alanının genel görünmezliği durumunun uzantısı olarak daha da görünmez kılınmıştır.
Eğitim ve bilim emekçilerinin evdeki emek süreci ve karşılaştığı güçlükler hakkında bir çalışma yapmayan Milli Eğitim Bakanlığı, bu görünmezlik algısıyla öğretmenlere eğitim ve deneyimlerinin dışında kalan işler vermek gibi uygulamalara girişmiştir.Bazı illerde çağrı merkezlerinde ve filyasyon ekiplerinde zorunlu görevlendirmeler yapılmıştır.
Son olarak Kızıltepe'de bulunan internet kafeler Belediye tarafından EBA Destek Noktalarına dönüştürülmüş ve ilçede görev yapan eğitim emekçilerinin buralarda zorunlu olarak görevlendirilmesiyle ilgili yazı Kızıltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullara gönderilmiştir.
Eğitim Sen, salgının başından beridir gerekli önlemlerin alınması koşuluyla yüz yüze eğitimin yapılması gerektiği konusundaki tutumunu defalarca kamuoyuyla paylaşmıştır.
Ancak aradan geçen 10 aya rağmen Yüz Yüze Eğitimin koşullarının oluşturulmadığını ve eksikliklerin gidirilmesi için gerekli bütçenin ayrılmadığını kamuoyuyla beraber biz de gözlemliyoruz.
Pandemi koşullarında eğitim sürecinin daha etkin bir hâle getirilmesi için ek bütçe,ek personel istihdamı, ücretsiz internet erişimi, tablet ve bilgisayar gibi ihtiyaçların giderilmesi, yaygın test uygulaması konularındaki taleplerimizi yineliyoruz.
Bu taleplerimiz yerine getirilmeden yapılacak her faaliyet çözümden uzak olacak ve öğrencilerimizin ve eğitim emekçilerinin sağlıklarını tehlikeye atacaktır.

Bu sebeplerden dolayı İlçemizdeki internet kafelerin EBA destek noktalarına dönüştürülmesi ve eğitim emekçilerinin buralarda zorunlu olarak görevlendirilmesini, salgının geldiği bu noktada 20-25 öğrencinin bir araya getirilmesini doğru bulmadığımızı belirtiyor, gerekli mercilerin çözüme yönelik gerçekçi adımları bir an önce atması gerektiğini ifade ediyoruz.

Kamuoyuna saygılarımızla...

Zorunlu görevlendirmelere karşı Genel Merkezimizin kararlarına ve ilgili dilekçe örneğine aşağıdaki linklerinden ulaşılabilir.

Dilekçe Örneği...
karar 1
karar 2 

Eğitim Sen Kızıltepe Temsilciliği184 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
ROBOSKİYİ UNUTMA
19 ARALIK GREVİ
25 KASIM EYLEMİ

Uğur KAYMAZ Onurumuzdur.

KESK'ten Haberler

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret114872